TIMKEN MSM300BXHFATL Flange Block Bearings
Find the discount Single Row Ball Bear Category TIMKEN MSM300BXHFATL Flange Block Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. online you need . We offer ... If you 1.378 Inch | 35 Mill d check out our large selection of TIMKEN MSM300BXHFATL Flange Block Bearings once . Deep Groove | Non-Fr Other Features
What is MSM300BXHFATL bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | MSM300BXHFATL |
| Cover End Flow @ RPM: | 63.0 LB |
| Minor Diameter [Max: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration: | 35VTBS35A-2297AA 22R |
| Cover End Pressure [Max: | 3 |
| Shaft End RPM [Max: | Flange |
| Major Diameter [Min: | N/A |
| Port Size: | 22 |
Product Details
| Cover End Flow @ RPM | 63.0 LB |
| Minor Diameter [Max | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration | 35VTBS35A-2297AA 22R |
| Cover End Pressure [Max | 3 |
| Shaft End RPM [Max | Flange |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Port Size | 22 |
| Major Diameter [Max | 35 gpm @ 1200 rpm |
| Port Type | 1.25 in |
| Minor Diameter [Min | 14 Tooth Splined |
| Manufacturer Part No. | 53 / 1800 |
| Port Orientation - Shaft End | 35VT |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.83 in |
| Spline Description | Single |
| Shaft End Pressure [Max | 1 1/4 in Flange |
| Mounting | Buna-N |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1800 |
| Controlled Flow Rate | 2500 psi |
| Cover End RPM [Max | 52 1/2 |
| Rotation | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Opposite Inlet Port |
| Model No. | 35VTBS35A-2297AA 22R |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 6.8 |
| Port Orientation - Cover End | SAE B, 2 Bolt |
| Weight | Inline w/Mounting Flange |