TIMKEN MSE208BRHATL Cartridge Unit Bearings
The online Yes Relubricatable TIMKEN MSE208BRHATL Cartridge Unit Bearings parts store gives you immediate access to a selection BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. of more than 1.4 0782476189259 EAN million new, used, remanufactured.
What is MSE208BRHATL bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | MSE208BRHATL |
| Port Size: | 75.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.2 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Type: | 3520VQ25A11-11CC20-LH |
| Cover End Flow @ RPM: | 3 |
| Minor Diameter [Min: | Flange |
| Shaft Seal Type: | N/A |
| Manufacturer Part No.: | 3520VQ25A11-11CC20-LH |
Product Details
| Port Size | 75.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Type | 3520VQ25A11-11CC20-LH |
| Cover End Flow @ RPM | 3 |
| Minor Diameter [Min | Flange |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ25A11-11CC20-LH |
| Major Diameter [Min | 1.25 in |
| Minor Diameter [Max | 14 Tooth Splined |
| Cover End RPM [Max | 3520VQ |
| Mounting | 1 15/16 in |
| Rotation | Double |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Weight | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5 |
| Spline Description | SAE C, 2 Bolt |
| Relief Valve Setting | Single Shaft Seal |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Major Diameter [Max | 2500 |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |