TIMKEN L507945-50000/L507910-50000 Tapered Roller Bearing Assemblies
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | L507945-50000/L507910-50000 |
| Mounting: | 76.0 LB |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ30A21-11BB20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 5.96 |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Weight: | Flange |
| Model No.: | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 4.12 |
Product Details
| Mounting | 76.0 LB |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ30A21-11BB20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Weight | Flange |
| Model No. | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Port Size | 1.25 in |
| Shaft Seal Type | 14 Tooth Splined |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | 1 15/16 in |
| Rotation | Buna-N |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CCW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Major Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Shaft End RPM [Max | 12/24 |
| Cover End Flow @ RPM | 2500 |
| Controlled Flow Rate | 2500 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Spline Description | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | 1.247 in |
| Major Diameter [Min | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |