0 Inch | 0 Millimeter x 6.969 Inch | 177.013 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter TIMKEN L327210-2 Tapered Roller Bearings
0 Inch | 0 Millimeter x 6.969 Inch | 177.013 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter TIMKEN L327210-2 Tapered Roller Bearings SEARCH - Whether it's EBC Manufacturer Name agriculture or BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. construction equipment 0 Inch | 0 Millimeter x 6.969 Inch | 177.013 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter your working on, Has theTimken Bearing you need.
What is L327210-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | L327210-2 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Weight: | 3520VQ35A5-1CC20-LH |
| Rotation: | 3 |
| Spline Description: | Flange |
| Model No.: | 5/16 in |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Weight | 3520VQ35A5-1CC20-LH |
| Rotation | 3 |
| Spline Description | Flange |
| Model No. | 5/16 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Type | 1.25 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Straight w/ Key |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ35A5-1CC20-LH |
| Major Diameter [Min | 2.5 in |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Shaft End RPM [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.88 |
| Shaft Seal Type | 2400 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Mounting | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Port Size | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |