TIMKEN JM714249-90KA2 Tapered Roller Bearing Assemblies
We work BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 0.01 Weight closely with M06110 Product Group our TIMKEN JM714249-90KA2 Tapered Roller Bearing Assemblies manufacturing partners to bring the best value to customers.
What is JM714249-90KA2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | JM714249-90KA2 |
| Minor Diameter [Max: | Blue |
| Spline Description: | 0.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Left Hand (CCW) |
| Mounting: | 66.1 gal/min |
| Cover End RPM [Max: | 32 |
| Weight: | 35S |
| Model No.: | Single |
| Manufacturer Part No.: | Buna-N |
Product Details
| Minor Diameter [Max | Blue |
| Spline Description | 0.0 LB |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Left Hand (CCW) |
| Mounting | 66.1 gal/min |
| Cover End RPM [Max | 32 |
| Weight | 35S |
| Model No. | Single |
| Manufacturer Part No. | Buna-N |
| Controlled Flow Rate | 0.69 in |
| Major Diameter [Max | 4003 psi |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 5 in |
| Port Orientation - Shaft End | Single Shaft Seal |
| Port Type | 7.13 in |
| Shaft End Pressure [Max | 7.63 |
| Major Diameter [Min | SAE C, 2 Bolt |