7.875 Inch | 200.025 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter TIMKEN HM743337-3 Tapered Roller Bearings
Manufacturers 7.875 Inch | 200.025 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter of all Timken Bearing are represented in our partial list of clients. Contact Gary for a complete 7.875 Inch | 200.025 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter TIMKEN HM743337-3 Tapered Roller Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. list of clients and projects.
What is HM743337-3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | HM743337-3 |
| Weight: | 75.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | Flange Mount |
| Relief Valve Setting: | Left Hand (CCW) |
| Controlled Flow Rate: | 42 gal/min @ 1200 rpm |
| Spline Description: | 45VQ42A-1A20-LH |
| Minor Diameter [Max: | 3 |
| Shaft Seal Type: | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 5/16 in |
Product Details
| Weight | 75.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | Flange Mount |
| Relief Valve Setting | Left Hand (CCW) |
| Controlled Flow Rate | 42 gal/min @ 1200 rpm |
| Spline Description | 45VQ42A-1A20-LH |
| Minor Diameter [Max | 3 |
| Shaft Seal Type | Flange |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 5/16 in |
| Minor Diameter [Min | 20 |
| Major Diameter [Min | 42 gpm @ 1200 rpm |
| Shaft End RPM [Max | 1 |
| Cover End RPM [Max | 1.25 in |
| Port Size | Straight w/ Key |
| Major Diameter [Max | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Mounting | 45VQ |
| Manufacturer Part No. | 2.44 in |
| Port Orientation - Cover End | None |
| Shaft End Flow @ RPM | 1 1/2 in Flange |
| Rotation | Buna-N |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2200 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 psi |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Orientation - Shaft End | A |
| Port Type | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft End Pressure [Max | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | Opposite Inlet Port |
| Model No. | 45VQ42A-1A20-LH |
| Cover End Flow @ RPM | 8.5 |