TIMKEN HM231148-90115 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN HM231148-90115 Tapered Roller Bearing Assemblies manufacturer and global supplier of reliable ball BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. and roller ... TIMKEN HM231148-90115 Tapered Roller Bearing Assemblies Industries Products Manufacturing & Engineering and Agricultural Bearings Bearings Category designed to meet the unique requirements of our targeted industries.
What is HM231148-90115 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | HM231148-90115 |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Spline Description: | Flange Mount |
| Major Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Major Diameter [Max: | V2020-1F8S9S-1CC30 |
| Minor Diameter [Max: | 2 |
| Cover End Pressure [Max: | 2500 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM: | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
Product Details
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Spline Description | Flange Mount |
| Major Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Major Diameter [Max | V2020-1F8S9S-1CC30 |
| Minor Diameter [Max | 2 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.8 |
| Relief Valve Setting | Straight w/ Key |
| Weight | V2020 |
| Cover End RPM [Max | 2 5/16 in |
| Cover End Flow @ RPM | Double |
| Controlled Flow Rate | Buna-N |
| Shaft Seal Type | 2800 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.6 |
| Shaft End RPM [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Size | N/A |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Model No. | 2800 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 13.5 |
| Manufacturer Part No. | V2020-1F8S9S-1CC30 |
| Mounting | N/A |
| Rotation | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 12 |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Port Type | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |