0 Inch | 0 Millimeter x 13.25 Inch | 336.55 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter TIMKEN HH437510-2 Tapered Roller Bearings
0 Inch | 0 Millimeter x 13.25 Inch | 336.55 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter TIMKEN HH437510-2 Tapered Roller Bearings Product Brochures 0 Inch | 0 Millimeter x 13.25 Inch | 336.55 Millimeter x 2.75 Inch | 69.85 Millimeter , BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Timken Bearing Manufacturing Service . Get Your Free.
What is HH437510-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | HH437510-2 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Cover End RPM [Max: | Flange Mount |
| Weight: | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Shaft Seal Type: | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
| Minor Diameter [Max: | N/A |
| Model No.: | Standard Pilot |
Product Details
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Cover End RPM [Max | Flange Mount |
| Weight | Right Hand (CW) |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Shaft Seal Type | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Model No. | Standard Pilot |
| Port Type | 1.25 in |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Rotation | Double |
| Major Diameter [Max | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Size | 1.04 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Cover End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| Mounting | 12/24 |
| Spline Description | 2500 |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ38A14-11AA20 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Min | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | 1.248 in |
| Controlled Flow Rate | 1.247 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |