TIMKEN H969249-902A1 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN H969249-902A1 Tapered Roller Bearing Assemblies BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. PEER BEARING CO. Brand Industries 8865590629961 EAN and Applications ? We sell discount Timken Bearing online as well as cheap machinery parts.
What is H969249-902A1 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | H969249-902A1 |
| Weight: | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Relief Valve Setting: | Right Hand (CW) |
| Shaft End RPM [Max: | 2520V21C14-1DD22R |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 31.5 |
| Cover End RPM [Max: | Flange |
| Minor Diameter [Min: | 1/4 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
Product Details
| Weight | 45.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Relief Valve Setting | Right Hand (CW) |
| Shaft End RPM [Max | 2520V21C14-1DD22R |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Cover End RPM [Max | Flange |
| Minor Diameter [Min | 1/4 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Manufacturer Part No. | 2520V21C14-1DD22R |
| Major Diameter [Max | Straight w/ Key |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Model No. | Buna-N |
| Port Type | 1800 |
| Spline Description | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Minor Diameter [Max | 1800 |
| Shaft Seal Type | 1800 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Mounting | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Port Size | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Rotation | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Code 61 |