6.125 Inch | 155.575 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 4.813 Inch | 122.25 Millimeter TIMKEN H432549D-3 Tapered Roller Bearings
With over 10170 full-service stores, 6.125 Inch | 155.575 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 4.813 Inch | 122.25 Millimeter our BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 6.125 Inch | 155.575 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 4.813 Inch | 122.25 Millimeter TIMKEN H432549D-3 Tapered Roller Bearings inventory is extensive and our parts are priced right. within 24 hours. This helps you maximize your productivity by saving time and your hard-earned dollars.
What is H432549D-3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | H432549D-3 |
| Shaft End RPM [Max: | 76.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Left Hand (CCW) |
| Model No.: | 3525VQ35A21-11AD20L |
| Spline Description: | 3 |
| Minor Diameter [Max: | Flange |
| Mounting: | N/A |
| Major Diameter [Min: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft End RPM [Max | 76.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Left Hand (CCW) |
| Model No. | 3525VQ35A21-11AD20L |
| Spline Description | 3 |
| Minor Diameter [Max | Flange |
| Mounting | N/A |
| Major Diameter [Min | Standard Pilot |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Relief Valve Setting | 14 Tooth Splined |
| Port Size | 3525VQ |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Controlled Flow Rate | Buna-N |
| Rotation | 2400 |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.04 in |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Weight | Single Shaft Seal |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Minor Diameter [Min | 2500 |
| Cover End RPM [Max | 2400 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.88 |
| Major Diameter [Max | 1.248 in |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ35A21-11AD20L |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Port Type | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |