25,4 mm x 52 mm x 34,13 mm TIMKEN GC1100KRRB Insert Bearings Spherical OD
LET OUR 25,4 mm x 52 mm x 34,13 mm TIMKEN GC1100KRRB Insert Bearings Spherical OD EXPERTS 3.938 Inch | 100.025 d GET BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 25,4 mm x 52 mm x 34,13 mm YOU THE PARTS YOU NEED.
What is GC1100KRRB bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | GC1100KRRB |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Spline Description: | Right Hand (CW) |
| Port Size: | 4520V60A8-86CB22R |
| Minor Diameter [Max: | 3 1/2 |
| Major Diameter [Min: | Flange |
| Shaft End RPM [Max: | 3/8 in |
| Mounting: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Spline Description | Right Hand (CW) |
| Port Size | 4520V60A8-86CB22R |
| Minor Diameter [Max | 3 1/2 |
| Major Diameter [Min | Flange |
| Shaft End RPM [Max | 3/8 in |
| Mounting | Standard Pilot |
| Cover End Flow @ RPM | 1.5 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Max | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Port Type | N/A |
| Manufacturer Part No. | 4520V60A8-86CB22R |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Weight | N/A |
| Minor Diameter [Min | 1800 |
| Cover End RPM [Max | 1800 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Rotation | N/A |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |