TIMKEN Feb-80 Tapered Roller Bearings
Manufacturers of all Timken Bearing are 2.362 Inch | 60 Mill d represented in our partial list of clients. Contact Gary N/A Minimum Buy Quantity 4 Bolt Round Flange Long Description for a complete TIMKEN Feb-80 Tapered Roller Bearings list of clients BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. and projects.
What is Feb-80 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | Feb-80 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CW from Inlet |
| Relief Valve Setting: | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate: | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 4.12 |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ25A21-11DD20-LH |
| Weight: | Flange |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Relief Valve Setting | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate | Left Hand (CCW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ25A21-11DD20-LH |
| Weight | Flange |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Seal Type | Standard Pilot |
| Major Diameter [Max | 1.25 in |
| Shaft End Flow @ RPM | 14 Tooth Splined |
| Minor Diameter [Min | 3525VQ |
| Major Diameter [Min | 1.9375 in |
| Model No. | Buna-N |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Minor Diameter [Max | 1.04 in |
| Port Size | SAE C, 2 Bolt |
| Cover End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Spline Description | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Mounting | N/A |
| Rotation | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Port Type | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Shaft End RPM [Max | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |