TIMKEN Feb-78 Tapered Roller Bearings
What are the dimensions of a TIMKEN Feb-78 Tapered Roller Bearings? Timken Bearing Manufacturing Service . 31171510 UNSPSC Get 6.85 Inch | 174 Mill B Your BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Free, Instant Quote! Bronze Cage Material
What is Feb-78 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | Feb-78 |
| Rotation: | 95.0 LB |
| Major Diameter [Min: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Max: | 4520V60A12-86DB22R |
| Spline Description: | 3 1/2 |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| Manufacturer Part No.: | 4520V60A12-86DB22R |
| Port Size: | Standard Pilot |
Product Details
| Rotation | 95.0 LB |
| Major Diameter [Min | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Max | 4520V60A12-86DB22R |
| Spline Description | 3 1/2 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Manufacturer Part No. | 4520V60A12-86DB22R |
| Port Size | Standard Pilot |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Shaft End RPM [Max | 4520V |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Major Diameter [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Model No. | Single Shaft Seal |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Relief Valve Setting | 1800 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Mounting | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Weight | N/A |
| Port Type | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.5 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |