TIMKEN EE275100-90089 Tapered Roller Bearing Assemblies
The online TIMKEN EE275100-90089 Tapered Roller Bearing Assemblies parts 0.0 Inventory store gives you immediate access to a selection of BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. more than 1.4 Bearings Category million new, used, remanufactured.
What is EE275100-90089 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | EE275100-90089 |
| Relief Valve Setting: | 76.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Spline Description: | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Max: | 3525V30A21-11AA22R |
| Controlled Flow Rate: | 3 |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange |
| Weight: | N/A |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Relief Valve Setting | 76.0 LB |
| Cover End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Spline Description | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Max | 3525V30A21-11AA22R |
| Controlled Flow Rate | 3 |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange |
| Weight | N/A |
| Port Type | Standard Pilot |
| Cover End RPM [Max | 1.375 in |
| Rotation | 14 Tooth Splined |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Shaft Seal Type | 2 5/16 in |
| Port Size | Buna-N |
| Mounting | 1800 |
| Shaft End RPM [Max | 1.055 in |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.9 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Major Diameter [Max | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | 1.25 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Model No. | 1.06 in |
| Manufacturer Part No. | 3525V30A21-11AA22R |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |