8.125 Inch | 206.375 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.125 Inch | 53.975 Millimeter TIMKEN EE132084-2 Tapered Roller Bearings
Various Timken Bearing types and sizes BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. to accommodate your Roller Bearings Category 8.125 Inch | 206.375 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.125 Inch | 53.975 Millimeter TIMKEN EE132084-2 Tapered Roller Bearings 8.125 Inch | 206.375 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 2.125 Inch | 53.975 Millimeter requirements.
What is EE132084-2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | EE132084-2 |
| Shaft Seal Type: | 45.0 LB |
| Weight: | Flange Mount |
| Relief Valve Setting: | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min: | 2520VQ21A8-1CC20-LH |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max: | 3/16 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1.67 |
Product Details
| Shaft Seal Type | 45.0 LB |
| Weight | Flange Mount |
| Relief Valve Setting | Left Hand (CCW) |
| Minor Diameter [Min | 2520VQ21A8-1CC20-LH |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max | 3/16 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Cover End RPM [Max | 0.875 in |
| Major Diameter [Min | Straight w/ Key |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ21A8-1CC20-LH |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Rotation | Buna-N |
| Spline Description | 2500 |
| Port Type | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | SAE B, 2 Bolt |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Mounting | 2700 |
| Major Diameter [Max | 2500 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Port Size | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Controlled Flow Rate | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |