TIMKEN AS1KDD7 Z8 FS50000 Single Row Ball Bearings
Find the discount TIMKEN AS1KDD7 Z8 FS50000 Single Row Ball Bearings online you need . We offer ... If BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 1 Rib Inner Ring and Raceway Style you check out our large selection of TIMKEN AS1KDD7 Z8 FS50000 Single Row Ball Bearings once Phenolic Cage Material TIMKEN Manufacturer Name .
What is AS1KDD7 Z8 FS50000 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | AS1KDD7 Z8 FS50000 |
| Port Size: | 95.0 LB |
| Shaft End RPM [Max: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting: | 4520V42A8-86DD22R |
| Cover End Flow @ RPM: | 3 1/2 |
| Model No.: | Flange |
| Shaft Seal Type: | 3/8 in |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
Product Details
| Port Size | 95.0 LB |
| Shaft End RPM [Max | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Relief Valve Setting | 4520V42A8-86DD22R |
| Cover End Flow @ RPM | 3 1/2 |
| Model No. | Flange |
| Shaft Seal Type | 3/8 in |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Type | 1.5 in |
| Spline Description | Straight w/ Key |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 8.4 |
| Weight | 3 7/16 in |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Rotation | 1800 |
| Major Diameter [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 63 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Mounting | 1800 |
| Major Diameter [Min | 1800 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Manufacturer Part No. | 4520V42A8-86DD22R |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |