0 Inch | 0 Millimeter x 1.26 Inch | 32.004 Millimeter x 0.313 Inch | 7.95 Millimeter TIMKEN A2126B-2 Tapered Roller Bearings
Various QA1 PRECISION PRODUC Manufacturer Name Timken Bearing Plain Spherical Rod Keyword String types and sizes to 0 Inch | 0 Millimeter x 1.26 Inch | 32.004 Millimeter x 0.313 Inch | 7.95 Millimeter accommodate your 0 Inch | 0 Millimeter x 1.26 Inch | 32.004 Millimeter x 0.313 Inch | 7.95 Millimeter TIMKEN A2126B-2 Tapered Roller Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. requirements.
What is A2126B-2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | A2126B-2 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1.67 |
| Spline Description: | Left Hand (CCW) |
| Port Size: | 2520VQ21A8-1DD20-LH |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.67 |
| Spline Description | Left Hand (CCW) |
| Port Size | 2520VQ21A8-1DD20-LH |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | Standard Pilot |
| Port Type | 0.875 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Minor Diameter [Min | 2520VQ |
| Weight | 1 15/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Buna-N |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Relief Valve Setting | SAE B, 2 Bolt |
| Controlled Flow Rate | Single Shaft Seal |
| Model No. | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 2700 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ21A8-1DD20-LH |
| Mounting | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Minor Diameter [Max | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |