TIMKEN 98335-90063 Tapered Roller Bearing Assemblies
Offer High B00308 Product Group Quality Brand TIMKEN 98335-90063 Tapered Roller Bearing Assemblies BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. .Contact 0.0 Inventory 0013992159670 EAN Us Online to Get Best Quote.
What is 98335-90063 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 98335-90063 |
| Minor Diameter [Min: | 30.0 LB |
| Rotation: | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM: | Right Hand (CW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 0.6 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Mounting: | Flange |
| Major Diameter [Max: | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 12 |
Product Details
| Minor Diameter [Min | 30.0 LB |
| Rotation | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM | Right Hand (CW) |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 0.6 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Mounting | Flange |
| Major Diameter [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 12 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.62 |
| Port Size | V2010 |
| Minor Diameter [Max | 1.3125 in |
| Spline Description | Buna-N |
| Relief Valve Setting | 2800 |
| Model No. | 0.728 in |
| Shaft Seal Type | SAE B, 2 Bolt |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 16/32 |
| Shaft End Flow @ RPM | 3000 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Port Type | 3 gal/min @ 1200 rpm, 4.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Manufacturer Part No. | V2010-1F8S3S-11AC12 |
| Major Diameter [Min | 0.872 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 4.5 |
| Weight | 0.7225 in |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | 8 gal/min @ 1200 rpm, 12 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1/2 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |