TIMKEN 938-90094 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN 938-90094 Tapered Roller Bearing Assemblies Product Brochures N/A Minimum Buy Quantity , BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Timken Bearing Manufacturing Service . Get Your Free.
What is 938-90094 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 938-90094 |
| Shaft End Flow @ RPM: | 51.0 LB |
| Controlled Flow Rate: | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Min: | 2 |
| Model No.: | Flange |
| Weight: | 5/16 in |
| Shaft End RPM [Max: | 22 |
| Minor Diameter [Max: | 25 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Shaft End Flow @ RPM | 51.0 LB |
| Controlled Flow Rate | Flange Mount |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Right Hand (CW) |
| Minor Diameter [Min | 2 |
| Model No. | Flange |
| Weight | 5/16 in |
| Shaft End RPM [Max | 22 |
| Minor Diameter [Max | 25 gpm @ 1200 rpm |
| Relief Valve Setting | 1.25 in |
| Manufacturer Part No. | Straight w/ Key |
| Port Orientation - Cover End | 37.5 gpm @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 35V |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.88 in |
| Port Size | None |
| Port Orientation - Shaft End | 1 1/4 in Code 61 Flange |
| Mounting | Viton |
| Cover End Flow @ RPM | 1800 |
| Shaft Seal Type | 2500 psi |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 37 1/2 |
| Rotation | SAE C, 2 Bolt |
| Spline Description | Single Shaft Seal |
| Major Diameter [Min | 90° CW from Inlet |
| Major Diameter [Max | 4.94 |
| Port Type | w/o Integral Valves |