TIMKEN 90334-90018 Tapered Roller Bearing Assemblies
The online TIMKEN Brand TIMKEN 90334-90018 Tapered Roller Bearing Assemblies parts store gives you immediate Roller Bearings Category access to a selection of BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. more than 1.4 B04144 Product Group million new, used, remanufactured.
What is 90334-90018 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 90334-90018 |
| Cover End Flow @ RPM: | 30.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.6 |
| Relief Valve Setting: | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 4.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 19.5 |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| Major Diameter [Min: | 3/16 in |
| Port Type: | N/A |
Product Details
| Cover End Flow @ RPM | 30.0 LB |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.6 |
| Relief Valve Setting | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 4.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 19.5 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Major Diameter [Min | 3/16 in |
| Port Type | N/A |
| Minor Diameter [Max | 0.875 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 0.6 |
| Rotation | V2010 |
| Spline Description | 2 5/16 in |
| Minor Diameter [Min | Double |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Shaft Seal Type | 2400 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Major Diameter [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Model No. | Single Shaft Seal |
| Port Size | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2200 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Manufacturer Part No. | N/A |
| Controlled Flow Rate | 3 gal/min @ 1200 rpm, 4.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Flow @ RPM | 13 gal/min @ 1200 rpm, 19.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Mounting | N/A |
| Weight | N/A |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1/2 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |