0 Inch | 0 Millimeter x 11.125 Inch | 282.575 Millimeter x 1.438 Inch | 36.525 Millimeter TIMKEN 87111-2 Tapered Roller Bearings
170 Million used 0 Inch | 0 Millimeter x 11.125 Inch | 282.575 Millimeter x 1.438 Inch | 36.525 Millimeter TIMKEN 87111-2 Tapered Roller Bearings instantly searchable. 2 Bolt Pillow Block; Long Description Shop our large selection of parts based on 0 Inch | 0 Millimeter x 11.125 Inch | 282.575 Millimeter x 1.438 Inch | 36.525 Millimeter brand, price, BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. description, and location. Order the Timken Bearing with stock ...
What is 87111-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 87111-2 |
| Spline Description: | 45.0 LB |
| Shaft End RPM [Max: | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate: | Right Hand (CW) |
| Model No.: | 2520VQ21A14-1CB20 |
| Relief Valve Setting: | 2 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Mounting: | 3/16 in |
| Major Diameter [Min: | Standard Pilot |
Product Details
| Spline Description | 45.0 LB |
| Shaft End RPM [Max | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate | Right Hand (CW) |
| Model No. | 2520VQ21A14-1CB20 |
| Relief Valve Setting | 2 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Mounting | 3/16 in |
| Major Diameter [Min | Standard Pilot |
| Major Diameter [Max | 0.875 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Port Size | 1.9375 in |
| Cover End Flow @ RPM | Buna-N |
| Port Type | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 2700 |
| Shaft Seal Type | 2500 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ21A14-1CB20 |
| Rotation | N/A |
| Weight | N/A |
| Minor Diameter [Min | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |