TIMKEN 82576-902A8 Tapered Roller Bearing Assemblies
100% Authentic. TIMKEN 82576-902A8 Tapered Roller Bearing Assemblies Highest 1.923 Kg Bearing Weight Quality. 3.68 Weight / LBS Certified STEEL Ball Type Supplier. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is 82576-902A8 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 82576-902A8 |
| Port Size: | 45.0 LB |
| Relief Valve Setting: | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 4.1 |
| Spline Description: | 2520V21A8-86DD22R |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Model No.: | Flange |
| Minor Diameter [Min: | 1/4 in |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
Product Details
| Port Size | 45.0 LB |
| Relief Valve Setting | Flange Mount |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Spline Description | 2520V21A8-86DD22R |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Model No. | Flange |
| Minor Diameter [Min | 1/4 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft Seal Type | Straight w/ Key |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Minor Diameter [Max | 2.32 in |
| Major Diameter [Min | Double |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| Rotation | 1800 |
| Mounting | N/A |
| Shaft End RPM [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Weight | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | 1800 |
| Manufacturer Part No. | 2520V21A8-86DD22R |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Code 61 |