TIMKEN 760-90103 Tapered Roller Bearing Assemblies
Online shopping TIMKEN 760-90103 Tapered Roller Bearing Assemblies from a great selection Bearings Category at BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Store. ... Timken Bearing N/A Minimum Buy Quantity Accessories.
What is 760-90103 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 760-90103 |
| Minor Diameter [Max: | 45.0 LB |
| Cover End RPM [Max: | Flange Mount |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Major Diameter [Max: | 2520VQ12A5-11CC20LH |
| Model No.: | 2.5 |
| Spline Description: | Flange |
| Shaft End Flow @ RPM: | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.5 |
Product Details
| Minor Diameter [Max | 45.0 LB |
| Cover End RPM [Max | Flange Mount |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Major Diameter [Max | 2520VQ12A5-11CC20LH |
| Model No. | 2.5 |
| Spline Description | Flange |
| Shaft End Flow @ RPM | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.5 |
| Relief Valve Setting | 0.875 in |
| Rotation | 13 Tooth Splined |
| Controlled Flow Rate | 2520VQ |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ12A5-11CC20LH |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Cover End Flow @ RPM | SAE B, 2 Bolt |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Port Type | 16/32 |
| Minor Diameter [Min | 2700 |
| Shaft Seal Type | 2700 |
| Weight | N/A |
| Port Size | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End RPM [Max | 0.873 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Mounting | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |