80 mm x 140 mm x 26 mm TIMKEN 7216WN Angular Contact Ball Bearings
Timken Bearing offers a 80 mm x 140 mm x 26 mm TIMKEN 7216WN Angular Contact Ball Bearings N/A Minimum Buy Quantity selection BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. of Genuine Timken Bearing at Wholesale Prices. We 80 mm x 140 mm x 26 mm are a 80 mm x 140 mm x 26 mm TIMKEN 7216WN Angular Contact Ball Bearings Certified B04336 Product Group Parts Retailer
What is 7216WN bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 7216WN |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 31.5 |
| Major Diameter [Min: | Left Hand (CCW) |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.22 |
| Port Size: | Flange |
| Shaft End RPM [Max: | 3/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 31.5 |
| Major Diameter [Min | Left Hand (CCW) |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Port Size | Flange |
| Shaft End RPM [Max | 3/16 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Weight | Straight w/ Key |
| Spline Description | 2520VQ |
| Minor Diameter [Max | 1 15/16 in |
| Controlled Flow Rate | Buna-N |
| Minor Diameter [Min | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Rotation | Single Shaft Seal |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ21A11-1DD20LH |
| Relief Valve Setting | 2700 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Cover End RPM [Max | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Type | N/A |
| Model No. | N/A |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Mounting | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |