TIMKEN 643-90076 Tapered Roller Bearing Assemblies
Various Timken Bearing types and sizes BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Bearings Category to accommodate your TIMKEN 643-90076 Tapered Roller Bearing Assemblies requirements.
What is 643-90076 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 643-90076 |
| Port Type: | 75.0 LB |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Relief Valve Setting: | Left Hand (CCW) |
| Model No.: | 3520VQ35A5-1AA20-LH |
| Spline Description: | 3 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 1.1 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 6.88 |
| Major Diameter [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Type | 75.0 LB |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Relief Valve Setting | Left Hand (CCW) |
| Model No. | 3520VQ35A5-1AA20-LH |
| Spline Description | 3 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.88 |
| Major Diameter [Max | Standard Pilot |
| Weight | 1.25 in |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ35A5-1AA20-LH |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | 2 1/2 in |
| Major Diameter [Min | Buna-N |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | SAE C, 2 Bolt |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Shaft Seal Type | 2400 |
| Port Size | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Rotation | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Mounting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Controlled Flow Rate | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |