TIMKEN 6203-2RS Single Row Ball Bearings
TIMKEN 6203-2RS Single Row Ball Bearings 5500U Insert Part Number Industries and Applications ? We sell discount Timken Bearing online BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. as well as cheap REXNORD Brand machinery parts.
What is 6203-2RS bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 6203-2RS |
| Port Orientation - Cover End: | SAE C, 4 Bolt |
| Mounting: | 59 |
| Port Type: | None |
| Minor Diameter [Min: | Viton |
| Spline Description: | Side Port |
| Minor Diameter [Max: | 2.12 in |
| Shaft End Flow @ RPM: | Pressure Compensator |
| Rotation: | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | SAE C, 4 Bolt |
| Mounting | 59 |
| Port Type | None |
| Minor Diameter [Min | Viton |
| Spline Description | Side Port |
| Minor Diameter [Max | 2.12 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Pressure Compensator |
| Rotation | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Port Size | 59 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft End Pressure [Max | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | 1.5 in |
| Integral Valve Configuration | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Cover End RPM [Max | #10 SAE O-Ring Port - Bottom (Top Plugged) |
| Controlled Flow Rate | Variable Displacement Open Circuit |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | Flange |
| Model No. | Right Hand (CW) |
| Shaft End RPM [Max | 147.0 LB |
| Relief Valve Setting | PVH |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Piston Pumps |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | No Paint |
| Major Diameter [Min | 3/8 in |
| Weight | None |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1 1/2 w/3/8 Key |
| Major Diameter [Max | No Auxiliary Mounting Features |
| Port Orientation - Shaft End | 8 |
| Cover End Pressure [Max | None |
| Manufacturer Part No. | None |
| Cover End Flow @ RPM | 3625 |
| Pressure Compensator Setting | 3,568-3,684 psi |
| Maximum Displacement Adjustment | Standard Displacement |