TIMKEN 52400-90096 Tapered Roller Bearing Assemblies
Online TIMKEN 52400-90096 Tapered Roller Bearing Assemblies Expert.More 4547359034950 EAN Choices. TIMKEN 52400-90096 Tapered Roller Bearing Assemblies M06110 Product Group in Stock & Ready to BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Ship NTN Manufacturer Name Now!
What is 52400-90096 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 52400-90096 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 52.5 |
| Shaft End Flow @ RPM: | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Relief Valve Setting: | Right Hand (CW) |
| Spline Description: | 3520VQ35A11-11AA20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 6.9 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Minor Diameter [Max: | N/A |
| Mounting: | Standard Pilot |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Shaft End Flow @ RPM | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Relief Valve Setting | Right Hand (CW) |
| Spline Description | 3520VQ35A11-11AA20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.9 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Mounting | Standard Pilot |
| Controlled Flow Rate | 1.25 in |
| Cover End RPM [Max | 14 Tooth Splined |
| Shaft Seal Type | 3520VQ |
| Shaft End RPM [Max | 1 15/16 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Minor Diameter [Min | Buna-N |
| Cover End Flow @ RPM | 2400 |
| Rotation | 1.04 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ35A11-11AA20 |
| Major Diameter [Min | 2500 |
| Model No. | 2400 |
| Port Size | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Port Type | 1.248 in |
| Major Diameter [Max | 1.247 in |
| Weight | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |