TIMKEN 464-90134 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN 464-90134 Tapered Roller Bearing Assemblies Engineering Calculator , Timken Bearing HM52T Withdrawal Nut Manufacturing Service Bronze Cage Material Tapered Bore Profile . Get BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Your Free.
What is 464-90134 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 464-90134 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Model No.: | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate: | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 2.8 |
| Cover End RPM [Max: | 2 1/2 |
| Major Diameter [Max: | Flange |
| Minor Diameter [Max: | N/A |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Model No. | Flange Mount |
| Controlled Flow Rate | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Cover End RPM [Max | 2 1/2 |
| Major Diameter [Max | Flange |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Port Type | Standard Pilot |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Weight | 13 Tooth Splined |
| Spline Description | 2520V |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Cover End Flow @ RPM | Buna-N |
| Port Size | 1800 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| Shaft Seal Type | 16/32 |
| Shaft End RPM [Max | 1800 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.5 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Rotation | 0.873 in |
| Manufacturer Part No. | 2520V14A12-11CC22R |
| Relief Valve Setting | 0.734 in |
| Major Diameter [Min | 0.723 in |
| Mounting | N/A |
| Minor Diameter [Min | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Code 61 |