0 Inch | 0 Millimeter x 4.329 Inch | 109.957 Millimeter x 0.875 Inch | 22.225 Millimeter TIMKEN 454AB-2 Tapered Roller Bearings
Timken Bearing offers a 0 Inch | 0 Millimeter x 4.329 Inch | 109.957 Millimeter x 0.875 Inch | 22.225 Millimeter TIMKEN 454AB-2 Tapered Roller Bearings selection of Genuine 0 Weight Timken Bearing 0 Inch | 0 Millimeter x 4.329 Inch | 109.957 Millimeter x 0.875 Inch | 22.225 Millimeter at Wholesale BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Prices. We are a 0 Inch | 0 Millimeter x 4.329 Inch | 109.957 Millimeter x 0.875 Inch | 22.225 Millimeter TIMKEN 454AB-2 Tapered Roller Bearings Certified Parts Retailer
What is 454AB-2 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 454AB-2 |
| Major Diameter [Max: | 75.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Left Hand (CCW) |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Rotation: | 3 |
| Controlled Flow Rate: | Flange |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
Product Details
| Major Diameter [Max | 75.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Left Hand (CCW) |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | 3 |
| Controlled Flow Rate | Flange |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Port Size | 1.25 in |
| Model No. | 14 Tooth Splined |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A11-11CC20-LH |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Major Diameter [Min | Double |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6 |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Cover End Flow @ RPM | 1.04 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Mounting | 2500 |
| Minor Diameter [Max | 2500 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Spline Description | 1.247 in |
| Weight | N/A |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Port Type | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |