1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter TIMKEN 3MMV9108HXVVSULFS637 Precision Ball Bearings
1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter TIMKEN 3MMV9108HXVVSULFS637 Precision Ball Bearings Product Brochures 1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 0.591 Inch | 15 Millimeter , Ball Bearing Rolling Element Timken Bearing Manufacturing Service . BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Get Your Free.
What is 3MMV9108HXVVSULFS637 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 3MMV9108HXVVSULFS637 |
| Major Diameter [Max: | 15.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | Flange Mount |
| Port Type: | Right Hand (CW) |
| Weight: | SAE-16 |
| Rotation: | SAE |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | N/A |
| Cover End Flow @ RPM: | 20 |
| Manufacturer Part No.: | 3 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| Major Diameter [Max | 15.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | Flange Mount |
| Port Type | Right Hand (CW) |
| Weight | SAE-16 |
| Rotation | SAE |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | N/A |
| Cover End Flow @ RPM | 20 |
| Manufacturer Part No. | 3 gpm @ 1200 rpm |
| Relief Valve Setting | 11 |
| Minor Diameter [Max | 0.625 in |
| Spline Description | 9 Tooth Splined |
| Minor Diameter [Min | 5 / 1800 |
| Cover End Pressure [Max | V10 |
| Shaft End RPM [Max | 1.25 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 1/2 in NPT |
| Port Orientation - Cover End | Buna-N |
| Controlled Flow Rate | 4000 |
| Integral Valve Configuration | 2500 psi |
| Major Diameter [Min | 4 1/2 |
| Port Size | S |
| Port Orientation - Shaft End | SAE A, 2 Bolt |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | P |
| Shaft Seal Type | 1 |
| Shaft End Flow @ RPM | Opposite Inlet Port |
| Shaft End Pressure [Max | 0.6 |
| Cover End RPM [Max | w/o Integral Valves |
| Model No. | 11A |