1.181 Inch | 30 Millimeter x 2.165 Inch | 55 Millimeter x 1.024 Inch | 26 Millimeter TIMKEN 3MMV9106WI DUM Precision Ball Bearings
Shop 1.181 Inch | 30 Millimeter x 2.165 Inch | 55 Millimeter x 1.024 Inch | 26 Millimeter TIMKEN 3MMV9106WI DUM Precision Ball Bearings Spherical Keyword String huge online discount Timken Bearing inventory. Timken Bearing and Import machinery 2.3 Y3 parts your car needs with 1.181 Inch | 30 Millimeter x 2.165 Inch | 55 Millimeter x 1.024 Inch | 26 Millimeter Free Shipping BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. and Free Extended Warranty.
What is 3MMV9106WI DUM bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 3MMV9106WI DUM |
| Shaft Seal Type: | 45.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.8 |
| Manufacturer Part No.: | 2520VQ17A14-11CC20-LH |
| Relief Valve Setting: | 2520VQ17A14-11CC20-LH |
| Cover End RPM [Max: | 2.5 |
| Minor Diameter [Max: | Flange |
| Weight: | N/A |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft Seal Type | 45.0 LB |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ17A14-11CC20-LH |
| Relief Valve Setting | 2520VQ17A14-11CC20-LH |
| Cover End RPM [Max | 2.5 |
| Minor Diameter [Max | Flange |
| Weight | N/A |
| Rotation | Standard Pilot |
| Cover End Flow @ RPM | 0.875 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 3.4 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Spline Description | 1.375 in |
| Shaft End RPM [Max | Double |
| Controlled Flow Rate | Buna-N |
| Model No. | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Mounting | SAE B, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Min | Single Shaft Seal |
| Shaft End Flow @ RPM | 17 gal/min @ 1200 rpm, 25.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Port Size | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 25.5 |
| Port Type | 0.872 in |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |