2.953 Inch | 75 Millimeter x 4.134 Inch | 105 Millimeter x 2.52 Inch | 64 Millimeter TIMKEN 3MM9315WI QUH Precision Ball Bearings
Request A 0.0 Inventory Quote For BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Your Special 2.953 Inch | 75 Millimeter x 4.134 Inch | 105 Millimeter x 2.52 Inch | 64 Millimeter TIMKEN 3MM9315WI QUH Precision Ball Bearings Needs 2.953 Inch | 75 Millimeter x 4.134 Inch | 105 Millimeter x 2.52 Inch | 64 Millimeter Today! Free Timken Bearing Quotes. ISO 9001 certified.
What is 3MM9315WI QUH bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 3MM9315WI QUH |
| Relief Valve Setting: | 75.0 LB |
| Weight: | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Shaft End RPM [Max: | 3520VQ38A8-11CC20 |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Mounting: | N/A |
| Rotation: | Standard Pilot |
Product Details
| Relief Valve Setting | 75.0 LB |
| Weight | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End RPM [Max | 3520VQ38A8-11CC20 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Mounting | N/A |
| Rotation | Standard Pilot |
| Shaft End Flow @ RPM | 38 gal/min @ 1200 rpm, 57 gal/min @ 1800 rpm |
| Controlled Flow Rate | 14 Tooth Splined |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.7 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Port Size | Double |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 57 |
| Minor Diameter [Max | 2400 |
| Minor Diameter [Min | 1.04 in |
| Cover End Flow @ RPM | SAE C, 2 Bolt |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 7.4 |
| Port Type | 12/24 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 12 |
| Spline Description | N/A |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ38A8-11CC20 |
| Model No. | 1.248 in |
| Major Diameter [Min | 1.247 in |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |