TIMKEN 395S-90132 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN 395S-90132 Tapered Roller Bearing Assemblies, Units and BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Housings CAD models Ball Bearing Rolling Element , Timken Bearing Manufacturing Service . Get TIMKEN Manufacturer Name Your Free.
What is 395S-90132 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 395S-90132 |
| Minor Diameter [Min: | 118.0 LB |
| Rotation: | Flange Mount |
| Port Type: | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 90 |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| Port Size: | Flange |
| Minor Diameter [Max: | 3/8 in |
| Manufacturer Part No.: | 4535V60A25-86CC22R |
Product Details
| Minor Diameter [Min | 118.0 LB |
| Rotation | Flange Mount |
| Port Type | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Port Size | Flange |
| Minor Diameter [Max | 3/8 in |
| Manufacturer Part No. | 4535V60A25-86CC22R |
| Controlled Flow Rate | 1.5 in |
| Model No. | Straight w/ Key |
| Weight | 4535V |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.9 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 37.5 |
| Shaft End Flow @ RPM | 1800 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Shaft End RPM [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Cover End Flow @ RPM | Single Shaft Seal |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Spline Description | N/A |
| Major Diameter [Min | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Mounting | N/A |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft Seal Type | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Cover End RPM [Max | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |