80 mm x 170 mm x 39 mm TIMKEN 316K Single Row Ball Bearings
Question80 mm x 170 mm x 39 mm TIMKEN 316K Single Row Ball Bearings ? Find 80 mm x 170 mm x 39 mm what you need faster by entering 0.0 Inventory your Timken Bearing information SKF Brand . BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is 316K bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 316K |
| Shaft End RPM [Max: | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Spline Description: | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 21 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
| Cover End Pressure [Max: | 2000 |
| Manufacturer Part No.: | 2520VQ14C14-11DD20 |
| Minor Diameter [Max: | Standard Pilot |
Product Details
| Shaft End RPM [Max | 45.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Spline Description | Right Hand (CW) |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 21 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Cover End Pressure [Max | 2000 |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ14C14-11DD20 |
| Minor Diameter [Max | Standard Pilot |
| Rotation | 0.875 in |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Major Diameter [Min | 2520VQ |
| Mounting | 1.375 in |
| Major Diameter [Max | Buna-N |
| Port Type | 2700 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Weight | SAE B, 2 Bolt |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.8 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 21 |
| Port Size | 2700 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | 0.873 in |
| Relief Valve Setting | 0.872 in |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.77 |
| Model No. | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | 14 gal/min @ 1200 rpm, 21 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/16 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 5/16 in SAE O-Ring |