3.937 Inch | 100 Millimeter x 5.906 Inch | 150 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter TIMKEN 2MMC9120WI TUM Precision Ball Bearings
High Quality 3.937 Inch | 100 Millimeter x 5.906 Inch | 150 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter TIMKEN 2MMC9120WI TUM Precision Ball Bearings. Competitive Timken Bearing Pricing. Accept Small Order. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Easy 3.937 Inch | 100 Millimeter x 5.906 Inch | 150 Millimeter x 2.835 Inch | 72 Millimeter and Fast Shipping.
What is 2MMC9120WI TUM bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2MMC9120WI TUM |
| Spline Description: | 76.0 LB |
| Rotation: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Weight: | 3525V25A21-86DD22R |
| Shaft End RPM [Max: | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 31.5 |
| Cover End RPM [Max: | 5/16 in |
| Port Size: | Standard Pilot |
Product Details
| Spline Description | 76.0 LB |
| Rotation | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Weight | 3525V25A21-86DD22R |
| Shaft End RPM [Max | 3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Cover End RPM [Max | 5/16 in |
| Port Size | Standard Pilot |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Major Diameter [Min | 3525V |
| Cover End Flow @ RPM | 3.875 in |
| Shaft End Flow @ RPM | Buna-N |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Major Diameter [Max | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Model No. | 1800 |
| Controlled Flow Rate | 1800 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Mounting | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.9 |
| Manufacturer Part No. | 3525V25A21-86DD22R |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |