1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 1.181 Inch | 30 Millimeter TIMKEN 2MMC9108WI DUH Precision Ball Bearings
Welcome BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. to the 1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 1.181 Inch | 30 Millimeter TIMKEN 2MMC9108WI DUH Precision Ball Bearings online seller. 1.575 Inch | 40 Millimeter x 2.677 Inch | 68 Millimeter x 1.181 Inch | 30 Millimeter
What is 2MMC9108WI DUH bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2MMC9108WI DUH |
| Manufacturer Part No.: | V2010-1F7S5S-1CC12-LH |
| Weight: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Left Hand (CCW) |
| Rotation: | V2010-1F7S5S-1CC12-LH |
| Controlled Flow Rate: | 1 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 10.5 |
Product Details
| Manufacturer Part No. | V2010-1F7S5S-1CC12-LH |
| Weight | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Left Hand (CCW) |
| Rotation | V2010-1F7S5S-1CC12-LH |
| Controlled Flow Rate | 1 1/2 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 10.5 |
| Relief Valve Setting | 0.875 in |
| Major Diameter [Max | Straight w/ Key |
| Cover End Flow @ RPM | V2010 |
| Model No. | 2 5/16 in |
| Cover End RPM [Max | Buna-N |
| Cover End Pressure [Max | 2500 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1 |
| Mounting | SAE B, 2 Bolt |
| Port Type | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Port Size | 3000 |
| Spline Description | 3000 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Shaft Seal Type | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 1.39 |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Major Diameter [Min | 7 gal/min @ 1200 rpm, 10.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1/2 in SAE O-Ring |
| Pressure Port Size, Shaft End | 3/4 in SAE O-Ring |