TIMKEN 2MMC9100WI TUM Miniature Precision Ball Bearings
QuestionTIMKEN 2MMC9100WI TUM Miniature Precision Ball Bearings ? Find what you BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. need faster by entering your B04334 Product Group Timken Bearing information . KOYO Manufacturer Name
What is 2MMC9100WI TUM bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2MMC9100WI TUM |
| Shaft Seal Type: | 76.0 LB |
| Relief Valve Setting: | Flange Mount |
| Spline Description: | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ30A12-1CC20 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End Pressure [Max: | 3000 |
| Controlled Flow Rate: | 5/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 45 |
Product Details
| Shaft Seal Type | 76.0 LB |
| Relief Valve Setting | Flange Mount |
| Spline Description | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ30A12-1CC20 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Controlled Flow Rate | 5/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Model No. | 1.25 in |
| Port Size | Straight w/ Key |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End Flow @ RPM | 2 1/2 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft End RPM [Max | Single Shaft Seal |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | 2500 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Cover End RPM [Max | N/A |
| Minor Diameter [Min | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Mounting | N/A |
| Rotation | N/A |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.45 |
| Port Type | N/A |
| Weight | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |