0.472 Inch | 12 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter TIMKEN 2MM9301WI QUL Precision Ball Bearings
Our highly-skilled and factory-trained service experts have the resources 0.472 Inch | 12 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter to help you with all your 0.472 Inch | 12 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter x 0.945 Inch | 24 Millimeter TIMKEN 2MM9301WI QUL Precision Ball Bearings needs - including routine maintenance, BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. major repairs, warranty service, and Timken Bearing BUNTING BEARINGS Brand equipment inspections.
What is 2MM9301WI QUL bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2MM9301WI QUL |
| Mounting: | 76.0 LB |
| Relief Valve Setting: | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max: | 3525VQ25A21-1CC20LH |
| Controlled Flow Rate: | 3 |
| Minor Diameter [Min: | Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 4.12 |
| Integral Valve Configuration: | w/o Integral Valves |
Product Details
| Mounting | 76.0 LB |
| Relief Valve Setting | Flange Mount |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max | 3525VQ25A21-1CC20LH |
| Controlled Flow Rate | 3 |
| Minor Diameter [Min | Flange |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | 1.25 in |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Max | 3525VQ |
| Cover End Flow @ RPM | 2.5 in |
| Port Size | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ25A21-1CC20LH |
| Model No. | SAE C, 2 Bolt |
| Minor Diameter [Max | Single Shaft Seal |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End RPM [Max | 2500 |
| Port Type | N/A |
| Weight | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | N/A |
| Spline Description | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Shaft Seal Type | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |