5.118 Inch | 130 Millimeter x 7.874 Inch | 200 Millimeter x 2.598 Inch | 66 Millimeter TIMKEN 2MM9126WI DUM Precision Ball Bearings
170 Million used Metric Inch - Metric 5.118 Inch | 130 Millimeter x 7.874 Inch | 200 Millimeter x 2.598 Inch | 66 Millimeter TIMKEN 2MM9126WI DUM Precision Ball Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. instantly 5.118 Inch | 130 Millimeter x 7.874 Inch | 200 Millimeter x 2.598 Inch | 66 Millimeter searchable. Shop our large selection of parts based on brand, price, description, and location. Order the Timken Bearing with stock N/A Minimum Buy Quantity ...
What is 2MM9126WI DUM bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2MM9126WI DUM |
| Model No.: | 32.0 LB |
| Major Diameter [Max: | Foot Mounted |
| Minor Diameter [Max: | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 25VQ12AF-1D20 |
| Port Type: | 1 1/2 |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | 3/16 in |
| Manufacturer Part No.: | 20 |
Product Details
| Model No. | 32.0 LB |
| Major Diameter [Max | Foot Mounted |
| Minor Diameter [Max | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 25VQ12AF-1D20 |
| Port Type | 1 1/2 |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | 3/16 in |
| Manufacturer Part No. | 20 |
| Minor Diameter [Min | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Port Orientation - Cover End | 1 |
| Cover End Flow @ RPM | 0.875 in |
| Port Size | Straight w/ Key |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 / 1800 |
| Major Diameter [Min | 25VQ |
| Mounting | 2.31 in |
| Cover End RPM [Max | F |
| Shaft End RPM [Max | 1 in Flange |
| Shaft Seal Type | Buna-N |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 2700 |
| Weight | 3000 psi |
| Cover End Pressure [Max | 18 |
| Shaft End Pressure [Max | A |
| Relief Valve Setting | SAE B, 2 Bolt |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | Single Shaft Seal |
| Integral Valve Configuration | 90° CW from Inlet |
| Controlled Flow Rate | 25VQ12AF-1D20 |
| Spline Description | 2.45 |
| Rotation | w/o Integral Valves |