2.362 Inch | 59.995 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 1 Inch | 25.4 Millimeter TIMKEN 29580-3 Tapered Roller Bearings
Offer High Quality Brand 2.362 Inch | 59.995 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 1 Inch | 25.4 Millimeter TIMKEN 29580-3 Tapered Roller Bearings .Contact Us Online to Get Best 2.362 Inch | 59.995 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 1 Inch | 25.4 Millimeter Quote. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is 29580-3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 29580-3 |
| Weight: | 95.0 LB |
| Port Size: | Flange Mount |
| Rotation: | Right Hand (CW) |
| Shaft End RPM [Max: | 4520V42A5-1AB22R |
| Major Diameter [Min: | 3 1/2 |
| Shaft Seal Type: | Flange |
| Major Diameter [Max: | 5/16 in |
| Minor Diameter [Min: | Standard Pilot |
Product Details
| Weight | 95.0 LB |
| Port Size | Flange Mount |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft End RPM [Max | 4520V42A5-1AB22R |
| Major Diameter [Min | 3 1/2 |
| Shaft Seal Type | Flange |
| Major Diameter [Max | 5/16 in |
| Minor Diameter [Min | Standard Pilot |
| Shaft End Flow @ RPM | 1.25 in |
| Relief Valve Setting | Straight w/ Key |
| Port Type | 4520V |
| Controlled Flow Rate | 2.4375 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 8.4 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 63 |
| Mounting | N/A |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Cover End RPM [Max | Single Shaft Seal |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | 1800 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Manufacturer Part No. | 4520V42A5-1AB22R |
| Spline Description | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Model No. | 42 gal/min @ 1200 rpm, 63 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Code 61 |