TIMKEN 28680-902A2 Tapered Roller Bearing Assemblies
170 Million used TIMKEN 28680-902A2 Tapered Roller Bearing Assemblies instantly searchable. Shop our large selection of parts based on brand, price, ABEC 1 | ISO P0 Precision Class description, and location. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Order the Timken Bearing with stock ...
What is 28680-902A2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 28680-902A2 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 18.0 LB |
| Integral Valve Configuration: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Model No.: | 6 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Size: | 1.25 |
| Minor Diameter [Max: | NPT |
| Shaft End RPM [Max: | N/A |
| Controlled Flow Rate: | 22 |
Product Details
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 18.0 LB |
| Integral Valve Configuration | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Model No. | 6 gal/min @ 1200 rpm |
| Port Size | 1.25 |
| Minor Diameter [Max | NPT |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Controlled Flow Rate | 22 |
| Shaft End Pressure [Max | 6 gpm @ 1200 rpm |
| Cover End Flow @ RPM | 0.73 in |
| Port Type | 11 Tooth Splined |
| Port Orientation - Cover End | 9 gpm @ 1750 rpm |
| Manufacturer Part No. | V20 |
| Shaft End Flow @ RPM | 1 1/4 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | Single |
| Cover End RPM [Max | 3/4 in NPT |
| Weight | Buna-N |
| Major Diameter [Min | 3400 |
| Spline Description | 2500 psi |
| Mounting | 9 |
| Port Orientation - Shaft End | P |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | SAE A, 2 Bolt |
| Cover End Pressure [Max | P |
| Rotation | 1 |
| Shaft Seal Type | Inline w/ Inlet |
| Major Diameter [Max | 1.2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 8 gal/min |
| Relief Valve Setting | Flow Control & Relief |
| Integral Valve Relief Setting | 2000 psi |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 38C |