TIMKEN 2788-50000/2729-50000 Tapered Roller Bearing Assemblies
TIMKEN 2788-50000/2729-50000 Tapered Roller Bearing Assemblies with easy-to-use BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. parts graphics, giving you the ability Mounted Units & Category to check parts availability, Timken Bearing pricing, examine remanufactured options. M06110 Product Group
What is 2788-50000/2729-50000 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 2788-50000/2729-50000 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Model No.: | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min: | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max: | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Shaft End Flow @ RPM: | 4 |
| Cover End Flow @ RPM: | Flange |
| Port Size: | 5/16 in |
| Shaft End Pressure [Max: | 2500 |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Model No. | Flange Mount |
| Minor Diameter [Min | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Shaft End Flow @ RPM | 4 |
| Cover End Flow @ RPM | Flange |
| Port Size | 5/16 in |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Mounting | 1.25 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Spline Description | 4535VQ |
| Relief Valve Setting | 1 15/16 in |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 45 |
| Rotation | 2200 |
| Port Type | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 5.96 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet Opposite Inlet |
| Weight | N/A |
| Shaft Seal Type | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Manufacturer Part No. | 4535VQ60A30-1AA20 |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Shaft End RPM [Max | 60 gal/min @ 1200 rpm, 90 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 1/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Flange |