0 Inch | 0 Millimeter x 3.156 Inch | 80.162 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter TIMKEN 26820-3 Tapered Roller Bearings
0 Inch | 0 Millimeter x 3.156 Inch | 80.162 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter TIMKEN 26820-3 Tapered Roller Bearings Warehouse offers car parts and car accessories. We BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. 0 Inch | 0 Millimeter x 3.156 Inch | 80.162 Millimeter x 0.813 Inch | 20.65 Millimeter sell discount Timken Bearing online as well as cheap machinery parts.
What is 26820-3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 26820-3 |
| Controlled Flow Rate: | 75.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM: | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Rotation: | 3520VQ30A5-11DD20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 5.96 |
| Spline Description: | Flange |
| Minor Diameter [Max: | N/A |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CW from Inlet |
Product Details
| Controlled Flow Rate | 75.0 LB |
| Shaft End Flow @ RPM | Flange Mount |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Rotation | 3520VQ30A5-11DD20 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Spline Description | Flange |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Relief Valve Setting | 1.25 in |
| Cover End RPM [Max | 14 Tooth Splined |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A5-11DD20 |
| Weight | 1 15/16 in |
| Major Diameter [Min | Buna-N |
| Shaft End RPM [Max | 2500 |
| Mounting | 1.04 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Port Size | Single Shaft Seal |
| Shaft Seal Type | 12/24 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Port Type | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Model No. | N/A |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Major Diameter [Max | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |