0 Inch | 0 Millimeter x 3.347 Inch | 85.014 Millimeter x 0.75 Inch | 19.05 Millimeter TIMKEN 25526-2 Tapered Roller Bearings
Browse 0 Inch | 0 Millimeter x 3.347 Inch | 85.014 Millimeter x 0.75 Inch | 19.05 Millimeter TIMKEN 25526-2 Tapered Roller Bearings Categories in the Manufacturers 1 Rib Outer Ring Raceway Style Online 30MM Bore; 55MM Outs Long Description Free. 0 Inch | 0 Millimeter x 3.347 Inch | 85.014 Millimeter x 0.75 Inch | 19.05 Millimeter including Timken Bearing. BEARING MEXICO,S.A.DE C.V.
What is 25526-2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 25526-2 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | 16.5 |
| Integral Valve Configuration: | N/A |
| Port Size: | Right Hand (CW) |
| Rotation: | 3520V30A11-86BB22R |
| Cover End Flow @ RPM: | 3 |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Spline Description: | 5/16 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 5.9 |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Integral Valve Configuration | N/A |
| Port Size | Right Hand (CW) |
| Rotation | 3520V30A11-86BB22R |
| Cover End Flow @ RPM | 3 |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CCW from Inlet |
| Spline Description | 5/16 in |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.9 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.2 |
| Port Type | Straight w/ Key |
| Minor Diameter [Min | 3520V |
| Model No. | 3.875 in |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | SAE C, 2 Bolt |
| Manufacturer Part No. | 3520V30A11-86BB22R |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Major Diameter [Max | 1800 |
| Cover End RPM [Max | 1800 |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Weight | 11 gal/min @ 1200 rpm, 16.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CCW from Inlet |
| Major Diameter [Min | N/A |
| Mounting | N/A |
| Shaft Seal Type | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Code 61 |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Code 61 |