10.236 Inch | 260 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 2.953 Inch | 75 Millimeter TIMKEN 23952YMW33W94AC3 Spherical Roller Bearings
Find BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. the discount 10.236 Inch | 260 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 2.953 Inch | 75 Millimeter TIMKEN 23952YMW33W94AC3 Spherical Roller Bearings online you SKF Manufacturer Name need . We offer ... If you check out our large selection 10.236 Inch | 260 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 2.953 Inch | 75 Millimeter of 10.236 Inch | 260 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 2.953 Inch | 75 Millimeter TIMKEN 23952YMW33W94AC3 Spherical Roller Bearings once .
What is 23952YMW33W94AC3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 23952YMW33W94AC3 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution): | 2.22 |
| Major Diameter [Max: | Right Hand (CW) |
| Port Type: | 3520VQ30A11-1DD20 |
| Shaft Seal Type: | 3 |
| Cover End RPM [Max: | Flange |
| Weight: | 5/16 in |
| Controlled Flow Rate: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.22 |
| Major Diameter [Max | Right Hand (CW) |
| Port Type | 3520VQ30A11-1DD20 |
| Shaft Seal Type | 3 |
| Cover End RPM [Max | Flange |
| Weight | 5/16 in |
| Controlled Flow Rate | Standard Pilot |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Major Diameter [Min | Straight w/ Key |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 5.96 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ30A11-1DD20 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 16.5 |
| Spline Description | 2500 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End Flow @ RPM | SAE C, 2 Bolt |
| Relief Valve Setting | Single Shaft Seal |
| Port Size | N/A |
| Mounting | 2500 |
| Cover End Flow @ RPM | 2500 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 45 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | N/A |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Model No. | N/A |
| Minor Diameter [Min | 30 gal/min @ 1200 rpm, 45 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |