7.874 Inch | 200 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 3.858 Inch | 98 Millimeter TIMKEN 22240KYMBW507C08 Spherical Roller Bearings
How 7.874 Inch | 200 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 3.858 Inch | 98 Millimeter do you BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. find the 7.874 Inch | 200 Millimeter x 14.173 Inch | 360 Millimeter x 3.858 Inch | 98 Millimeter TIMKEN 22240KYMBW507C08 Spherical Roller Bearings 25MM Bore; 62MM Outs Long Description specification? Manufacturers Online Free check!
What is 22240KYMBW507C08 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 22240KYMBW507C08 |
| Rotation: | 101.0 LB |
| Minor Diameter [Max: | Flange Mount |
| Shaft Seal Type: | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution): | 11.8 |
| Relief Valve Setting: | 3 1/2 |
| Model No.: | Flange |
| Minor Diameter [Min: | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Rotation | 101.0 LB |
| Minor Diameter [Max | Flange Mount |
| Shaft Seal Type | Right Hand (CW) |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 11.8 |
| Relief Valve Setting | 3 1/2 |
| Model No. | Flange |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Controlled Flow Rate | 4525VQ |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.12 |
| Shaft End Pressure [Max | 2500 |
| Major Diameter [Max | 2200 |
| Major Diameter [Min | 1.04 in |
| Manufacturer Part No. | 4525VQ60A21-11AA20 |
| Port Size | Single Shaft Seal |
| Port Type | 12/24 |
| Spline Description | 2200 |
| Mounting | 2200 |
| Weight | N/A |
| Cover End RPM [Max | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Shaft End RPM [Max | 1.248 in |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 90 |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Cover End Flow @ RPM | N/A |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/2 in Flange |