TIMKEN 206K Z6 FS50000 Single Row Ball Bearings
Can't find what you're Open closure type: looking for TIMKEN 206K Z6 FS50000 Single Row Ball Bearings BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. ? Our expert NTN Brand Timken Bearing Representatives 56 mm overall width: be in contact with you shortly!
What is 206K Z6 FS50000 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 206K Z6 FS50000 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Inline w/Inlet |
| Weight: | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM: | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max: | 3525VQ35A21-1CC20 |
| Cover End Pressure [Max: | 3000 |
| Model No.: | Flange |
| Manufacturer Part No.: | 3525VQ35A21-1CC20 |
| Mounting: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Inline w/Inlet |
| Weight | Flange Mount |
| Cover End Flow @ RPM | Right Hand (CW) |
| Cover End RPM [Max | 3525VQ35A21-1CC20 |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Model No. | Flange |
| Manufacturer Part No. | 3525VQ35A21-1CC20 |
| Mounting | Standard Pilot |
| Minor Diameter [Max | 1.25 in |
| Major Diameter [Min | Straight w/ Key |
| Port Type | 3525VQ |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Rotation | Double |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft End Flow @ RPM | 35 gal/min @ 1200 rpm, 52.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| Shaft Seal Type | SAE C, 2 Bolt |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 45° CW from Inlet |
| Shaft End RPM [Max | N/A |
| Port Size | 2500 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 4.1 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 52.5 |
| Spline Description | 21 gal/min @ 1200 rpm, 31.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Controlled Flow Rate | N/A |
| Major Diameter [Max | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 31.5 |
| Relief Valve Setting | N/A |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 6.9 |
| Pressure Port Size, Cover End | 1 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |