TIMKEN 19145D-90058 Tapered Roller Bearing Assemblies
Can't find what BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Mounted Units & Category you're looking for TIMKEN 19145D-90058 Tapered Roller Bearing Assemblies ? Our expert Timken Bearing Representatives be in contact with you shortly!
What is 19145D-90058 bearing cross reference?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 19145D-90058 |
| Mounting: | 45.0 LB |
| Port Orientation - Cover End: | Outlet 135° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM: | Right Hand (CW) |
| Controlled Flow Rate: | 2520VQ12A5-11DD20 |
| Manufacturer Part No.: | 2520VQ12A5-11DD20 |
| Port Type: | Flange |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM: | Standard Pilot |
Product Details
| Mounting | 45.0 LB |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | Right Hand (CW) |
| Controlled Flow Rate | 2520VQ12A5-11DD20 |
| Manufacturer Part No. | 2520VQ12A5-11DD20 |
| Port Type | Flange |
| Port Orientation - Shaft End | Outlet 90° CW from Inlet |
| Shaft End Flow @ RPM | Standard Pilot |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Cover End RPM [Max | 13 Tooth Splined |
| Model No. | 2520VQ |
| Major Diameter [Min | 1 3/8 in |
| Cover End Pressure [Max | 3000 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1.1 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 2.45 |
| Major Diameter [Max | SAE B, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Relief Valve Setting | 16/32 |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Minor Diameter [Max | 2700 |
| Port Size | N/A |
| Weight | 5 gal/min @ 1200 rpm, 7.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Rotation | 0.873 in |
| Shaft End RPM [Max | 0.872 in |
| Spline Description | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 18 |
| Minor Diameter [Min | N/A |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 7.5 |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 in Flange |