0 Inch | 0 Millimeter x 2.844 Inch | 72.238 Millimeter x 0.625 Inch | 15.875 Millimeter TIMKEN 16284B-3 Tapered Roller Bearings
Various BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. Timken Bearing types and sizes to 0 Inch | 0 Millimeter x 2.844 Inch | 72.238 Millimeter x 0.625 Inch | 15.875 Millimeter accommodate your 0 Inch | 0 Millimeter x 2.844 Inch | 72.238 Millimeter x 0.625 Inch | 15.875 Millimeter TIMKEN 16284B-3 Tapered Roller Bearings requirements.
What is 16284B-3 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 16284B-3 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End: | 15.0 LB |
| Shaft Seal Type: | Flange Mount |
| Model No.: | Right Hand (CW) |
| Shaft End Flow @ RPM: | 1 |
| Cover End RPM [Max: | NPT |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End: | N/A |
| Manufacturer Part No.: | 20 |
| Major Diameter [Min: | 1 gpm @ 1200 rpm |
Product Details
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 15.0 LB |
| Shaft Seal Type | Flange Mount |
| Model No. | Right Hand (CW) |
| Shaft End Flow @ RPM | 1 |
| Cover End RPM [Max | NPT |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | N/A |
| Manufacturer Part No. | 20 |
| Major Diameter [Min | 1 gpm @ 1200 rpm |
| Port Orientation - Cover End | 0.73 in |
| Port Orientation - Shaft End | 11 Tooth Splined |
| Major Diameter [Max | 1.5 gpm @ 1800 rpm |
| Cover End Pressure [Max | V10 |
| Shaft End Pressure [Max | 1 1/4 in |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 1/2 in NPT |
| Shaft End RPM [Max | Buna-N |
| Relief Valve Setting | 4800 |
| Integral Valve Configuration | 2500 psi |
| Rotation | 1 1/2 |
| Port Size | P |
| Spline Description | SAE A, 2 Bolt |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | P |
| Port Type | 1 |
| Weight | 90° CW from Inlet |
| Cover End Flow @ RPM | 0.2 |
| Minor Diameter [Max | w/o Integral Valves |
| Mounting | 38D |