1.19 Inch | 30.226 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 0.771 Inch | 19.583 Millimeter TIMKEN 14119A-2 Tapered Roller Bearings
Various 1.19 Inch | 30.226 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 0.771 Inch | 19.583 Millimeter Timken Bearing 0.0 Inventory types BEARING MEXICO,S.A.DE C.V. and sizes to accommodate your 1.19 Inch | 30.226 Millimeter x 0 Inch | 0 Millimeter x 0.771 Inch | 19.583 Millimeter TIMKEN 14119A-2 Tapered Roller Bearings N/A Minimum Buy Quantity requirements.
What is 14119A-2 bearing interchange?
| Brand Name: | TIMKEN |
| Model Number: | 14119A-2 |
| Port Orientation - Shaft End: | Outlet Opposite Inlet |
| Mounting: | Flange Mount |
| Spline Description: | Left Hand (CCW) |
| Major Diameter [Min: | 3520VQ25A12-1AA20LH |
| Cover End Flow @ RPM: | 3 |
| Rotation: | Flange |
| Model No.: | 5/16 in |
| Port Type: | Standard Pilot |
Product Details
| Port Orientation - Shaft End | Outlet Opposite Inlet |
| Mounting | Flange Mount |
| Spline Description | Left Hand (CCW) |
| Major Diameter [Min | 3520VQ25A12-1AA20LH |
| Cover End Flow @ RPM | 3 |
| Rotation | Flange |
| Model No. | 5/16 in |
| Port Type | Standard Pilot |
| Port Size | 1.25 in |
| Relief Valve Setting | Straight w/ Key |
| Controlled Flow Rate | 3520VQ |
| Cover End RPM [Max | 2 1/2 in |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Minor Diameter [Min | 2500 |
| Minor Diameter [Max | N/A |
| Shaft End Flow @ RPM | SAE C, 2 Bolt |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Cover End Pressure [Max | 2300 |
| Displacement Shaft End (cu in/revolution) | 4.98 |
| Manufacturer Part No. | 3520VQ25A12-1AA20LH |
| Shaft End Pressure [Max | 3000 |
| Shaft End RPM [Max | 12 gal/min @ 1200 rpm, 18 gal/min @ 1800 rpm |
| Port Orientation - Cover End | Outlet 135° CCW from Inlet |
| GPM @ 1,800 rpm, Cover End | 18 |
| Displacement Cover End (cu in/revolution) | 2.41 |
| GPM @ 1,800 rpm, Shaft End | 37.5 |
| Major Diameter [Max | N/A |
| Weight | 25 gal/min @ 1200 rpm, 37.5 gal/min @ 1800 rpm |
| Pressure Port Size, Cover End | 3/4 in Flange |
| Pressure Port Size, Shaft End | 1 1/4 in Flange |